Please use the field below to search the Military Service Files. Please note that content to the database is being updated daily.

 

The goal of the database on the newly revised Newfoundland Regiment and The Great War Virtual Exhibit is to include all Regiment soldiers with their complete military service files (when available).

However scanning and uploading files is a lengthy process.  Files previously found on-line may be temporarily unavailable.  Alternately, names previously not included will become accessible.

Researchers are advised to revisit the site over the coming year to determine if the file they seek has been uploaded.  If it is not available,  please contact the Provincial Archives Reference Room for access until it is added to the website’s database

 

Name Community Service Number Age of Enlistment Next of Kin Occupation Active Date Religion Fatalitysort descending PoW Date of Death Commendations Notes
LUNNEN, Clarence S. Twillingate, Twillingate District 8171 21 Andrew Lunnen (p) Lumberman 1917 Church of England (Anglican) No No
SMALL, Cheslie Frederick Lewisporte, Twillingate District 5284 23 Robert Small (p) Fisherman 1918 Methodist No No Discrepancy in name: Chesley.
ETHRIDGE, Gordon Greens Harbour, Trinity District 6247 18 Charles Ethridge (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No Also served with the Newfoundland Royal Naval Reserve, 2752X Alexander Ethridge.
PINSENT, Willis G. Brighton, Twillingate District 5525 20 Samuel Pincent (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No Variant spelling of name - Pincent
MACKEY, Joseph St. Brendans, Bonavista District 6086 22 Patrick Mackey (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
ANDREWS, Ralph Martin 18 Hamilton Street, St. John's 55 20 Nathan Andrews (p) Clerk 1914 No No
MURPHY, John J. No information 0-274 1919 No No Attestation papers not included; not in service ledger.
BOLAND, Michael River Head, Placentia-St. Marys District 5833 21 Edward Boland (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
WHEELER, Heber 79 Long Hill, St.John's 475 26 James Wheeler (p) Teamster 1914 Church of England (Anglican) No No I
MARTIN, Leonard Harbour Grace, Harbour Grace District 2682 19 Naomi Martin (p) Shoe maker 1916 Church of England (Anglican) No Yes POW Date: 1917
OBRIEN, Allan Francis Topsail, Harbour Main District 1380 19 Mary O'Brien (p) Miner 1915 Roman Catholic No No
HOLLETT, George Albert Pouch Cove, St. John's East District 1841 19 Thomas Hollett (p) Farmer 1915 Methodist No No
CALDER, R.L n/a 1918 No No Attached to Regiment from Honourable Artillery Company (H.A.C.); no service number; file missing; information from ledger.
BUGDEN, Cyril W. Britannia, Trinity District 4065 18 Walter Bugden (p) Farmer 1917 Church of England (Anglican) No No
COSTELLO, Daniel Harbour Main, Harbour Main District 860 21 Daniel Costello (p) Shoe maker 1914 Roman Catholic No No
STONE, John Summer Hill Farm, Cock Pit Road, St. John's 8380 19 Harry Stone (p) 1917 No No File missing. Information from service ledger.
OFFERY, Allan Port au Choix, St. Barbe District 6320 26 Mary Offery (s) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
JONES, Benjamin Templeman, Bonavista District 5964 24 William Jones (p) Fisherman 1918 Methodist No No
ENGLAND, Frederick James St. John's 1127 19 Rebecca England Brakeman 1915 Church of England (Anglican) No No
PIKE, Llewelyn 111 Duckworth Street, St. John's 4711 24 Jessie Lynch (p) Carpenter 1918 Congregationalist No No
PARSONS, William Codroy, St. George District 4860 20 James Parsons (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
HEFFERNAN, Michael Goulds, St. John's West District 4316 26 Mary Heffernan (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
MATHESON, Donald North Sydney, Nova Scotia, Canada 3051 21 Miss. K. Matheson (o) Sailor 1917 Presbyterian No No Attested for short service
REDMOND, Rivlyn Patrick 91 Carters Hill, St. John's n/a 18 Student 1918 No No Attestation papers not included - No service number, listed as drummer (special),
OBRIEN, William Aquaforte, Ferryland District 8344 19 Mary Kehoe (o) Fisherman 1917 Roman Catholic No No
HISCOCK, George Albert Burgeo, Burgeo-LaPoile District 3409 19 George Hiscock (p) Fisherman 1917 Church of England (Anglican) No No
SIMMS, Wallace Rencontre, Fortune District 3504 18 Richard Simms (p) Lumberman 1917 Church of England (Anglican) No No
BENNETT, George Graham Grand Bank, Burin District 2888 20 Mr. Bennett (p) Clerk 1916 Church of England (Anglican) / Methodist No No Discrepancy in religion
HINES, Herbert Herring Neck, Twillingate District 5433 20 Robert Hines (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No Variant spelling of name - Hynes
YETMAN, David St. Marys, Placentia-St. Marys District 6251 25 William Yetman (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
COOPER, Joseph Grates Cove, Bay de Verde District 6272 24 Josiah Cooper (p) Fisherman 1918 Methodist No No
FOWLER, Frank Chamberlains, Harbour Main District 4455 18 George Fowler (p) Farmer 1918 Church of England (Anglican) No No
HANN, Albert Leslie Grand Falls, Twillingate District 2116 23 Isaac Hann (p) Core maker, paper mills 1916 Church of England (Anglican) No No
DOODY, Alphonse Mosquito, Placentia-St. Marys District 4563 19 Mrs. Albert[?] Doody (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
CRANE, Llewellyn 142 Water Street, St. John's 4470 28 Nathaniel Crane (p) Jeweller 1918 Church of England (Anglican) No No
GOVER, Harry Bell Island, St. John's East District 3609 24 Annie King (o) Clerk 1917 Church of England (Anglican) No No
JOY, William Harbour Main, Harbour Main District 1376 22 William Joy (p) Fisherman 1915 Roman Catholic No No PDF
RODGERS, Simeon George Sibleys Cove, Trinity District 5328 19 Stephen Rodgers (p) Fisherman 1918 Methodist No No
LAWRENCE, George Riverhead, Bay of Islands, St. George District 1280 26 Susie Procton (o) Labourer 1915 Church of England (Anglican) No No
BARTER, Alexander Cape La Hune, Burgeo-LaPoile District 1563 22 George Andrew Barter (o) Seaman 1915 Church of England (Anglican) No No
BOURGOIS, Isaac Black Head, Port au Port, St. George District 5948 19 William Bourgois (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No Variant spelling of name - Bourgeois.
STEAD, Benjamin Port Blandford, Bonavista District 3337 18 John Stead (p) Lumberman 1916 Salvation Army No No Also contains the will of Kenneth Langdon, service #3387.
COFIELD, Mark Francis Allandale Road, St. John's 692 22 William Cofield (p) Farmer 1914 Methodist No No
HULL, Ephram Springdale, Twillingate District 8191 27 Bertha Hull (s) Lumberman 1917 Methodist No No Previously transcribed as Ephraim Hall.
FITZGERALD, Arthur Wilfred St. John's 1602 19 Minnie Fitzgerald (p) Grocer 1915 Church of England (Anglican) No No
GARDNER, Archibald Harbour Breton, Fortune District 4305 18 A.E. Gardner (p) Student 1918 Church of England (Anglican) No No
PENNEY, Henry Big Braha, St. Barbe District 4920 20 William Penney (p) Fisherman 1918 Methodist No No Discrepancy in spelling of name: Signature is Penney; documents are Penny
RIDEOUT, Herbert Horse Islands, St. Barbe District 4924 20 John Rideout (p) Fisherman 1918 Methodist No No
WISEMAN, Charles Hearts Delight, Trinity District 2000 19 Edith Wiseman (p) Fisherman 1915 Church of England (Anglican) No Yes POW Date: 1917
TUCKER, Bertram George Triton, Twillingate District 5552 21 Jesse Tucker (p) Fisherman 1918 Methodist No No