Please use the field below to search the Military Service Files. Please note that content to the database is being updated daily.

 

The goal of the database on the newly revised Newfoundland Regiment and The Great War Virtual Exhibit is to include all Regiment soldiers with their complete military service files (when available).

However scanning and uploading files is a lengthy process.  Files previously found on-line may be temporarily unavailable.  Alternately, names previously not included will become accessible.

Researchers are advised to revisit the site over the coming year to determine if the file they seek has been uploaded.  If it is not available,  please contact the Provincial Archives Reference Room for access until it is added to the website’s database

 

Name Community Service Number Age of Enlistment Next of Kin Occupation Active Date Religion Fatality PoW Date of Death Commendationssort descending Notes
JONES, Ephraim Laurenceton, Twillingate District 2324 21 Mrs. E. A. Jones (p) Fisherman 1916 Methodist No No
COOMBS, Harry Bell Island, St. John's East District 393 21 Mary Howe (o) Labourer 1914 Church of England (Anglican) Yes No Saturday, July 1, 1916 I
DULEY, Lionel Thomas 51 Rennies Mill Road, St. John's 0-200 - 2945 18 Thomas J. Duley (p) Bank clerk 1916 Yes No Monday, September 30, 1918
OAKLEY, Walter H. Port Blandford, Bonavista District 8095 24 Samuel R. Oakley (p) 1917 No No File missing. Information from service ledger.
NEWMAN, Leonard Joe Batts Arm, Fogo District 5981 26 Samuel Newman (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
ROGERS, James 40 Breen Street, St. John's 4194 18 Edward Rogers (p) Shell maker 1917 Roman Catholic No No
EARLES, Walter Trinity, Trinity District 2555 18 Mark Earles (p) Fisherman 1916 Methodist No No
VAVASOUR, Samuel 39 Plymouth Road, St. John's 4658 19 Thomas Vavasour (p) Clerk 1918 Church of England (Anglican) No No
BUTLER, Martin Bell Island, St. John's East District 4721 21 Edward Butler (p) Miner 1918 Roman Catholic No No
LEDREW, Bertram Kelligrews, Harbour Main District 1837 18 Isaac LeDrew (p) Blacksmith 1915 Church of England (Anglican) No No
WHITEWAY, Amaziah Musgrave Harbour, Fogo District 5237 26 Cornelius Whiteway (o) Fisherman 1918 Methodist No No
DICKS, Cecil Harbour Buffett, Placentia-St. Mary's District 3905 18 Edward Dicks (p) Fisherman 1917 Church of England (Anglican) No No
THORNHILL, Eli Little Bay East, Fortune District 5161 19 George Thornhill (p) Fisherman 1918 Congregationalist No No
COUSINS, Joseph Goulds, Conception Bay, Port de Grave district 5080 19 Thomas Cousins (p) Labourer 1918 Church of England (Anglican) No No
BRAKE, Harrison Humbermouth, Bay of Islands, St. George District 1409 20 Josephine Brake (p) Railroad brakeman 1915 Church of England (Anglican) No No
LEGGE, Caleb Hearts Delight, Trinity District 5503 23 Samuel Legge (p) Sailor 1918 Church of England (Anglican) No No
READ, Cecil H. Channel, Burgeo-LaPoile District 4099 18 John Read (p) Telegraph operator 1917 Church of England (Anglican) No No
DREW, T.M. 0-223 - 857 1915 No No Transferred from Leicestershire Regiment. Attestation papers not included. Also contains documents relating to service #0-23, William Edward Barnes
MULLALY, James Pearce Avenue-Blackmarsh Road, St. John's 8292 27 Bridget Mullaly (o) 1917 No No File missing. Information from service ledger.
CROKE, Thomas Joseph St. John's 653 20 Edward Croke (p) Labourer 1914 Roman Catholic No No
MOORES, John Blackhead, Bay de Verde District 3250 18 Arthur Moores (p) Clerk 1916 Methodist Yes No Saturday, October 5, 1918
BANNISTER, Whitfield Port Rexton, Trinity District 889 19 Alexander Bannister (p) Clerk 1915 Church of England (Anglican) No Yes POW Date: 1917
MCCORMACK, James Southside Road, St. John's n/a 16 Bugler 1918 No No Attestation papers not included - No service number, listed as bugler (special).
PAUL, Ralph Mud Cove, Burin, Burin District 3717 23 William Paul (p) Clerk 1917 Methodist No No
KENNEDY, Samuel L. St. John's 1301 27 Lizzie Janes (o) Farmer 1915 Church of England (Anglican) No No
CARTER, Llewellyn James Channel, Burgeo-LaPoile District 198 20 Martha Carter (p) Telegraph operator 1914 Church of England (Anglican) Yes No Sunday, July 2, 1916
SHEEHAN, John Joseph 5 Howe Place, St. John's - 2 Hunts Lane, St. John's 35 23 Edward Sheehan (p) Labourer 1914 Roman Catholic Yes No Thursday, December 27, 1917 I - Partially refilmed at beginning of reel; Transferred to Newfoundland Forestry Companies 1917.
SQUIRES, Benjamin 9 Patrick Street, St. John's 8359 24 Rose A. Squires (s) Mechanic 1917 Church of England (Anglican) No No Also served with the Newfoundland Royal Naval Reserve, # 1092X.
MURPHY, Michael Patrick St. John's 805 24 John J. Murphy (p) Labourer 1914 Roman Catholic No No
HOGAN, Alden Joseph St. Marys, Placentia-St. Marys District 237 19 Dr. William Hogan (p) 1914 No No
DESROCHES, Daniel Alexander 5 Livingstone Street, St. John's 518 19 Mrs. James Boggan (p) Printer 1914 Roman Catholic No No
KELLY, Michael 23 Livingstone Street, St. John's 8181 18 Mary A. Kelly (p) Sail maker and labourer 1917 Roman Catholic No No
PELLEY, Sydney W. 233 Hamilton Avenue, St. John's 2713 19 Sidney Pelley (p) Grocer 1916 No No
IVANY, Solomon 43 Cook Street, St. John's 3105 & 8064 24 Catherine Barnes (p) Teamster 1916 Methodist No No See also service #3105; originally enlisted with the Newfoundland Regiment.
COADY, Andrew 29 Job Street, St. John's 8096 - 775 23 Mary Coady (o) Cook 1917 Roman Catholic No No Originally enlisted with the Royal Newfoundland Regiment; transferred to Newfoundland Forestry Companies 1917.
RANDELL, Elam Port Rexton, Trinity District 2501 20 Joseph Randell (p) Fisherman 1916 Church of England (Anglican) No No
TREBBLE, William 11 Knight Street, St. John's 18 26 James Trebble (p) Fireman 1914 Church of England (Anglican) No No
STRICKLAND, Eric 4 Brine Street, St. John's 5055 19 Kenneth Strickland (p) Candy maker 1918 Methodist No No
POWER, Archibald Francis Bell Island, St. John's East District 0-133 - 2840 21 Philip Power (p) Surveyor 1916 Roman Catholic No No
ATWOOD, Kenneth Safe Harbour, Bonavista District 2340 22 Thomas Atwood (p) Fisherman 1916 Methodist No No
REEVES, Clifford St. Lawrence, Burin District 3239 18 John Reeves (p) Fisherman 1916 Church of England (Anglican) No No
HICKEY, Robert St. John's 1309 21 Katherine Hickey (p) Painter 1915 Roman Catholic Yes No Sunday, April 15, 1917
GOLDSTONE, Harris Bell Island, St. John's East District 5396 21 Israel Goldstone (p) Salesman 1918 Jewish No No
FORD, James Pauls Island, Ford Harbour, Labrador 1955 21 Cristina Lyall (p) Fisherman 1915 Church of England (Anglican) Yes No Saturday, February 26, 1916
SIMMS, Beattie St. Anthony, St. Barbe District 4292 18 Reuben Simms (p) Lumberman 1918 Methodist No No
SELLARS, Richard Stephen Western Bay South, Bay de Verde District 1728 19 Mrs. Jeremiah (Sellars) Dalton (p) Labourer 1915 Methodist Yes No Monday, October 16, 1916 Listed as R. Alexander in CWGC.
WHITE, Hollie Cottrells Cove, Twillingate District 3847 20 William White (p) Fisherman 1917 Salvation Army Yes No Friday, April 12, 1918
MERCER, Charles Bay Roberts, Harbour Grace District 5114 18 John Mercer (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
HOLLETT, Thomas Baine Harbour, Placentia-St. Marys District 4640 19 Matilda Thorne (o) Fisherman 1918 Methodist No No Discrepancy in name - Hallett.
DARBY, Cyril Roy Ships Cove, Burin District 3150 23 Stephen A. Darby (p) Clerk 1916 Methodist No No