PLEASE USE THE FIELD BELOW TO SEARCH THE MILITARY SERVICE FILES

The Military Service Files database includes an entry for all individuals identified in the military service files and/or military service ledgers of the Royal Newfoundland Regiment and Newfoundland Forestry Companies the Royal Newfoundland Regiment and Newfoundland Forestry Companies duplicate remove, held by The Rooms Provincial Archives as part of GN 19 Newfoundland military service records (Great War) collection.

Included are the over 6700 members of the First Newfoundland Regiment (later "Royal") and the Newfoundland Forestry Companies, including officers, other ranks, Drum and Bugle Corps, attached specialists and special duty assignments.

An individual's complete service file is attached where available. Service files do not exist for all individuals identified in the records. In this instance, a database record was created based on content recorded in the Military Service ledgers.

Using the Military Service Files database

The records are keyword searchable and sortable based on the column headings: Name, Community, Service number, Age at enlistment, Next of kin, Occupation, Active date, Date of death and Religion. POW status and Fatality status are yes/no searchable fields.

  • To search for a specific individual, enter their name and/or service number.
  • To view the attached service file, click on the individual's name.
  • To view details of an individual's commendations, select the pdf file at the right
  • To sort the results of a large search, click on the column heading.
  • To search for Prisoners of War, use the keyword POW.
  • Notes concerning variant names, misfiled documents, additional service, etc. are included as required.

For additional information, including military service ledgers, photographs, personal papers, wills and other documents contact The Rooms Provincial Archives Reference Room archives@therooms.ca or 709-757-8088.

Or search the Provincial Archives on-line Descriptions Database at https://www.therooms.ca/archives.

 

Name Community Service Number Age of Enlistment Next of Kin Occupation Active Date Religion Fatality PoW Date of Deathsort descending Commendations Notes
SKINNER, Charles Harbour Breton, Fortune District 6255 24 Phoebe Skinner (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
LEWIS, Fred James St. John's 1640 18 William James Lewis (p) Clerk 1915 Methodist No No Also contains documents relating to service # 3217, Charles V. Lewis
BOONE, William 22 Belvedere Street, St. John's 5022 21 James Boone (p) Bottler 1918 Roman Catholic No No
BARBOUR, Baxter Port Rexton, Trinity District 5255 20 John Barbour (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
TILLER, Cecil Newtown, Bonavista District 6203 23 Edgar Tiller (p) Fisherman 1918 Methodist No No
RODGERS, Simeon George Sibleys Cove, Trinity District 5328 19 Stephen Rodgers (p) Fisherman 1918 Methodist No No
KENNELL, Ebenezer Western Bay, Bay de Verde District 1548 26 Jessie Kennell (p) Carpenter 1915 Methodist No No
LANDER, John Baileys Cove, Bonavista District 5891 22 John Lander (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
CARTER, Percival Port aux Basques, Burgeo-LaPoile District 3842 19 Martha Carter (p) Telegraph operator 1917 Church of England (Anglican) No No
MURPHY, Michael James 22 Williams Street, St. John's 0-238 - 70 34 Catherine Murphy (p) Druggist 1914 Roman Catholic No No
GREELEY, George Portugal Cove, St. John's East District 1573 25 Martha Greeley (p) 1915 Methodist No No
STOCKLEY, Ephraim Brookfield, Bonavista District 5596 21 Peter Stockley (p) Fisherman 1918 Methodist No No
PENNEY, Henry Big Braha, St. Barbe District 4920 20 William Penney (p) Fisherman 1918 Methodist No No Discrepancy in spelling of name: Signature is Penney; documents are Penny
SNOW, Allan Horwood, Fogo District 4197 18 Elizabeth Snow (p) Fisherman 1917 Church of England (Anglican) No No
FITZGERALD, John Martin 20 Carters Hill, St. John's 295 26 Mary A. Fitzgerald (p) Druggist 1914 Roman Catholic No No PDF
DOWNEY, James Colinet, Placentia-St. Marys District 5909 18 Bernard Downey (p) Labourer 1918 Roman Catholic No No
WILLIAMS, Albert New Harbour, Trinity District 5322 20 Thomas Williams (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No
HENNESSEY, James John Kelligrews, Harbour Main District 1257 18 Patience Hennessey (p) Blacksmith 1915 Church of England (Anglican) No No
AUCOIN, Patrick Little River, Codroy, St. George District 5155 23 Patrick Aucoin (p) Farmer 1918 Roman Catholic No No Attested for short service.
LAITE, Alfred Lewisporte, Twillingate District 8439 37 Timmer [Tamar] Laite (s) Lumberman 1917 Methodist No No
LOADER, Frederick Harbour Deep, St. Barbe District 5620 24 Levi Loader (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No Discrepancy in spelling of name - Loder.
MOLLOY, James Torbay, St. John's East District 5771 20 Robert Molloy (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
HUSSY, Thomas Malcolm South River (near Clarke's Beach), Port de Grave District 1218 22 Helen Hussey (p) Operator 1915 Church of England (Anglican) No No
SENIOR, Frank Flat Island, Burin District 6000 19 Wilson Senior (p) Fisherman 1918 Methodist No No
LANGER, George Thoroughfare, Trinity District 3805 20 William Langer (o) Fisherman 1917 Methodist No No
KIRBY, Stanley S. Silverdale, Twillingate District 242 (microfilmed as 0-242) 24 Evangeline Kirby (p) Sailor 1914 Methodist No No Kirby's records filed on microfilm as 0-242; his service number is 242.
MERCER, Charles 32 McKay Street, St. John's 3820 18 Isaac Mercer (p) Blacksmith 1917 Salvation Army No No
DARBY, George Bishop Methodist College Home, Longs Hill, St. John's 3004 18 Jessie Darby (p) Student 1916 Methodist No No
SNOW, Frederick William 125 LeMarchant Road, St. John's 3810 21 Nathaniel Snow (p) Bank clerk 1917 Church of England (Anglican) No No Died in 1918, following a transfer to the Royal Flying Corps, not a fatality of war.
ROSE, Timothy Turks Gut, Port de Grave District 5825 19 Margaret Rose (s) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
PEARCE, Vernon Malcolm St. John's 832 19 George Pearce (p) Long shoreman 1914 Church of England (Anglican) No No
HANLON, James St. John's 8450 54 Lumberman 1917 Roman Catholic No No
CAMPBELL, Roland Little Bay Island, Twillingate District 8511 20 Peter Campbell (p) 1918 No No File missing. Information from service ledger.
HAFFEY, Thomas St. John's 1038 Richard Haffey (o) Teamster 1915 Roman Catholic No No
WHITE, Rennie Llewelyn Englee, St. Barbe District 1045 19 Selina Barnes (p) Fisherman 1915 Methodist No No
STONE, Robert Bonaventure, North Side, Trinity District 2100 19 William Stone (p) Fisherman 1916 Church of England (Anglican) No No
REES, George Wilfred 22 Mullock Street, St. John's 388 19 Mary Jane Rees (p) Printer 1914 Church of England (Anglican) No No Contains part of the file of Eaneas Rees, service # 25881, of the Canadian Expeditionary Force.
BYRNE, Alexander 8 Alexander Street, St. John's 667 21 Edward Byrne (p) Shoemaker 1914 Roman Catholic No No
OWENS, William Norris Arm, Twillingate District 4059 19 Thomas Owens (p) Lumberman 1917 Methodist No No
SMALL, Titus Lewisporte, Twillingate District 1389 19 Pannana Small (p) Lumberman 1915 Methodist No Yes POW Date: 1917
OAKE, William Dowell Change Islands, Fogo District 1919 18 Jessie Elizabeth Oake (p) Clerk 1915 Church of England (Anglican) No Yes POW Date: 1917.
JENSEN, Lewis Harbour Breton, Fortune District 5567 19 White Jensen (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No See also service # 5614 Abner Whitehorn for related documents.
WOODEN, George Grand Bank, Burin District 5575 22 Thomas Wooden (p) Fisherman 1918 Methodist No No
MCHENRY, William Grand Falls,Twillingate District - formerly of Quebec, Canada 0-214 - 2285 26 Frank McHenry (o) Machinist 1916 Roman Catholic No No PDF Four documents duplicated from #0-214 William McHenry are on the reel labelled as Bernard Forsey. Labels were placed by LAC at time of microfilming. Also contains documents relating to service #0-120-1553, Frank Burke
BILLARD, John Grand Bruit, Burgeo-LaPoile District 5942 22 Samuel Billard (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
STEELE, James Musgrave Harbour, Fogo District 6341 18 Willis Steele (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No
ROSE, Hickman Dawsons Cove, Fortune District 5689 19 Robert Rose (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
BUNGAY, George Sagona Island, Fortune District 6047 19 William Bungay (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
KING, James Hants Harbour, Trinity District 6124 20 Philip King (p) Steward 1918 Methodist No No
BEATON, Arch Norris Arm, Twillingate District 8466 26 Thomas Beaton (p) Lumberman 1917 Methodist No No