Please use the field below to search the Military Service Files. Please note that content to the database is being updated daily.

 

The goal of the database on the newly revised Newfoundland Regiment and The Great War Virtual Exhibit is to include all Regiment soldiers with their complete military service files (when available).

However scanning and uploading files is a lengthy process.  Files previously found on-line may be temporarily unavailable.  Alternately, names previously not included will become accessible.

Researchers are advised to revisit the site over the coming year to determine if the file they seek has been uploaded.  If it is not available,  please contact the Provincial Archives Reference Room for access until it is added to the website’s database

 

Name Community Service Number Age of Enlistment Next of Kin Occupation Active Date Religion Fatality PoW Date of Deathsort descending Commendations Notes
ABBOTT, John Middle Brook, Bonavista District 6123 19 George Abbott (p) Lumberman 1918 Salvation Army No No
WEIR, Harold Petty Harbour, St. John's West district 8127 20 Mary A. Weir (p) 1917 No No File missing. Information from service ledger.
HYNES, Frederick Harbour Round, St. Barbe District 6017 21 Josephine Hynes (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
PROSPER, Hayward Woody Point, St. Barbe District 4366 28 William Prosper (p) Seaman 1918 Church of England (Anglican) No No
FLYNN, Patrick Bay Bulls Road, Goulds, St. John's West District 1456 31 Martha Donovan (p) Expressman 1915 Roman Catholic No No
MCCARTHY, Thaddeus Newtown Road, St. John's 8027 19 Charles McCarthy (p) Carpenter 1917 Roman Catholic No No
STEELE, Allan George Northern Bay, Bay de Verde District 1318 19 Fanny Steele (p) Fisherman 1915 Methodist No No
MULLINS, James 227 Hamilton Avenue, St. John's 5104 23 John Mullins (p) Bricklayer 1918 Roman Catholic No No
BENNETT, Thomas Island Harbour, Fogo District 3258 22 Mary Bennett (p) Fisherman 1916 Church of England (Anglican) No No
CHAYTOR, John Topsail, Harbour Main District 4694 21 John Chaytor (p) Farmer 1918 Church of England (Anglican) No No
WHELAN, Samuel G. Cupids, Port de Grave District 2071 20 William Whelan (p) Telegraph operator 1916 Methodist No No
BRAKE, Edmund Humbermouth, Bay of Islands, St. George District 1653 23 John Brake (p) Fireman 1915 Church of England (Anglican) No No
LEVITZ, Charles 108 Gower Street, St. John's 4453 28 Levi Levitz (p) Salesman 1918 Jewish No No
STUCKLESS, George Point Leamington, Twillingate District 5000 21 Obed Stuckless (p) Lumberman 1918 Salvation Army No No
MOORES, Frederick Pouch Cove, St. John's East District 3322 22 John Moores (p) Clerk 1916 Methodist No No
SKINNER, James Rose Blanche, Burgeo-LaPoile District 2645 27 Mary Jane Skinner (o) Fisherman 1916 Church of England (Anglican) No No
ST. JOHN, John Bell Island, St. John's East District - Llantivel, Vardra, Ponty Prodd, Wales, United Kingdom 673 25 Elizabeth St. John (p) Electrical engineer 1914 Church of England (Anglican) No No
MILLER, Arthur Joe Batts Arm, Fogo District 3173 22 George Hillier (p) Fisherman 1916 Church of England (Anglican) No No
DROVER, Walter Whitbourne, Trinity District 6116 20 Uriah Drover (p) Labourer 1918 Church of England (Anglican) No No
WOOLFREY, Chesley Lewisport, Twillingate District 5436 20 William Woolfrey (p) Lumberman 1918 Methodist No No
HOFF, Arthur Gander Bay, Fogo District 4334 20 Joseph Huff (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
KING, Albert Bay de l'Eau, Placentia-St. Mary's District 6155 20 Wilson King (p) Sailor 1918 Church of England (Anglican) No No
WHEELER, Arthur Summerford, Twillingate District 2465 18 Thomas Wheeler (p) Fisherman 1916 Methodist No No Includes photograph of his wife.
BUTLER, Bernard 51 Cabot Street, St. John's 2956 27 Mrs. Joseph Butler (p) Rancher 1916 Roman Catholic No No
WADDINGTON, Robert Bumley, England, United Kingdom 3069 47 Clara Waddington (s) Musician 1918 Church of England (Anglican) No No Attested for short service
EDDY, George Roland South River (near Clarke's Beach), Port de Grave District 1225 20 Emily Eddy (p) Fisherman 1915 Church of England (Anglican) No No
CLARK, John Penguin Arm, Bay of Islands, St. George District 5799 23 William Clark (p) Engineer 1918 Evangelist No No See also service # 5614 Abner Whitehorn for related documents; Variant spelling of name - Clarke.
STRICKLAND, Ebenezar Spaniards Bay, Harbour Grace District 4804 19 William Strickland (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
PORTER, Walter Horwood, Fogo District 4870 19 Phoebe Porter (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No
MAIDMENT, William J. Grand Falls, Twillingate District 2470 19 Israel Maidment (p) Lumberman 1916 Salvation Army No No
ODEA, Leo Patrick 16 York Street, St. John's 186 19 John E. O'Dea (p) Upholsterer 1914 No No
QUIRK, James Riverhead, Harbour Grace, Harbour Grace District 1298 Mary Quirk (p) Fisherman 1915 Roman Catholic No No
BROWN, Charles William Ragged Island, Placentia-St. Marys District 728 22 Rachael Emberley Brown (p) Labourer 1914 No No
KEARLEY, James Avondale, Harbour Main District 3896 18 John Kearley (p) Operator 1917 Roman Catholic No No
SWEETSER, T.H. Medical officer 1917 No No Attached to Regiment from United States Medical Corps, France; no service number. File missing. Information from service ledger.
RYAN, Fred Birchy Cove, Bonavista District 4827 19 Samuel Ryan (o) Fisherman 1918 Methodist No No
MARSH, Richard Bonavista, Bonavista District 5845 22 Elizabeth Marsh (p) Fisherman 1918 Methodist No No
JESSO, Joseph Brooms Bottom, St. George District 6258 20 James Jesso (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
DEAN, William Victoria Village, Carbonear District 4586 20 John Dean (p) Miner 1918 Methodist No No
HILLYER, Andrew Winterton, Trinity District 8388 35 Nellie Hillyer (p) Sawyer 1917 Church of England (Anglican) No No Variant spelling of name - Hillier
COISH, William James St. John's 1048 23 Mrs. John Dean (p) Mason 1915 Methodist No No
BLUNDON, Harry Catalina, Trinity District 3702 18 Theophilus Blundon (p) Fisherman 1917 Methodist No No Discrepancy in spelling of name - Signature is Blundon ; documents use Blunden.
JOHNSON, Augustus St. Anthony, St. Barbe District 6016 19 James Johnson (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No Variant spelling of name - recruit's signature is Johnson; forms were completed as Johnston; 1921 census lists two families of Johnson in St. Anthony.
CLARKE, Selby Whitbourne, Trinity District 239 22 James Clarke (p) Carpenter 1914 Church of England (Anglican) No No
GREEN, Ralph Hants Harbour, Trinity District 5232 24 Simon Green (p) Fisherman 1918 Methodist No No
MURPHY, John Thomas. Leslie Street, St. John's 3021 18 Thomas Murphy (p) Clerk 1916 Roman Catholic No No
HOUSE, Ronald Herbert Catalina, Trinity District 1172 22 Anna House (p) Sailor 1915 Church of England (Anglican) No No Contains documents related to Private John Francis Power, service #1710.
JANES, Howard Leroy. 52 Leslie Street, St. John's 2914 20 W.J. Janes (p) Student 1916 Church of England (Anglican) No No
WISEMAN, William F. St. John's 1628 17 James Wiseman (p) Labourer 1915 Roman Catholic No No
OREILLY, J.B. [Bertram] 0-236 Doctor 1919 No No Attestation papers not included. Attached from the Royal Army Medical