Please use the field below to search the Military Service Files. Please note that content to the database is being updated daily.

 

The goal of the database on the newly revised Newfoundland Regiment and The Great War Virtual Exhibit is to include all Regiment soldiers with their complete military service files (when available).

However scanning and uploading files is a lengthy process.  Files previously found on-line may be temporarily unavailable.  Alternately, names previously not included will become accessible.

Researchers are advised to revisit the site over the coming year to determine if the file they seek has been uploaded.  If it is not available,  please contact the Provincial Archives Reference Room for access until it is added to the website’s database

 

Name Community Service Number Age of Enlistmentsort descending Next of Kin Occupation Active Date Religion Fatality PoW Date of Death Commendations Notes
ROBERTS, Cecil Hermitage Cove, Fortune District 3908 18 Frederick Roberts (p) Fisherman 1917 Church of England (Anglican) Yes No Monday, October 14, 1918
GIBBONS, Harold Lumsden, Fogo District 5969 18 Kenneth Gibbons (p) Fisherman 1918 Methodist No No
SPENCER, Roy Fortune, Burin District 859 18 C.B. Spencer (p) Store clerk 1914 Methodist No No
POWER, Redmond J. Corner Brook, Bay of Islands, St. George District 2386 18 Patrick Power (p) Fisherman 1916 Roman Catholic No No
HUSSEY, James Harwood Bonavista Cove, Bonavista District 1267 18 Eliza Hussey (p) Lumberman 1915 Church of England (Anglican) No Yes POW Date: 1917
PYNN, Fred Harbour Grace, Harbour Grace District 4701 18 Willis Pynn (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
THOMAS, Gordon 8 Barnes Road, St. John's 3498 18 H.J. Thomas (p) Clerk 1917 Methodist - Congregationalist Yes No Wednesday, October 16, 1918 PDF Discrepancy in religion. Photograph included.
LEE, Ernest Fortune, Burin District 4171 18 Lizzie Faucher (o) Fisherman 1917 Methodist No No
HENNESSEY, James John Kelligrews, Harbour Main District 1257 18 Patience Hennessey (p) Blacksmith 1915 Church of England (Anglican) No No
MERCER, Charles 32 McKay Street, St. John's 3820 18 Isaac Mercer (p) Blacksmith 1917 Salvation Army No No
RUSSELL, Samson Southern Bay, Bonavista District 3524 18 Samuel Russell (p) Fisherman 1917 Church of England (Anglican) No No
HARVEY, Ralph Moretons Harbour, Twillingate District 8270 18 Alexander Harvey (p) Lumberman 1917 Salvation Army No No
PILGRIM, Ernest St. Anthony Bight, St. Barbe District 5621 18 Mary Pilgrim (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No
RANDELL, Frank Port Rexton, Trinity District 3775 18 Clara (Henry) Randell (p) Fisherman 1917 Church of England (Anglican) No No
TREMBLETT, Alexander Bonavista, Bonavista District 5009 18 Joseph Tremblett (p) Labourer 1918 Methodist No No Variant spelling of name - Tremblet.
STEELE, James Musgrave Harbour, Fogo District 6341 18 Willis Steele (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No
WALSH, John 130 Georges Road, St. John's 8072 18 Mrs. Emilie Walsh (p) 1917 No No File missing. Information from service ledger.
ADAMS, William Arnold's Cove, Placentia-St. Mary's District 2306 18 Mrs. James William [Adams] (p) Fisherman 1916 Church of England (Anglican) Yes No Saturday, April 14, 1917
CARTER, Chesley William Pass Island, Fortune District 4080 18 William Carter (p) Clerk 1917 Church of England (Anglican) No No
CHEESEMAN, Isaac Burin, Burin District 3891 18 Laurence Cheesman (p) Student 1917 Church of England (Anglican) No No
BRAY, Leander Harbour Grace, Harbour Grace District 4786 18 Mrs. Martha Bray (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
ELLIOTT, Erastus Locks Cove, Hare Bay, Fortune District 3940 18 Benjamin Elliott (p) Fisherman 1917 Church of England (Anglican) No No
EASTMAN, Willis Grand Falls, Twillingate District 3155 18 Joseph Eastman (p) Mill man 1916 Salvation Army No No
ALCOCK, Pearce Leading Tickles, Twillingate District 8397 18 Uriah Alcock (p) Lumberman 1917 Church of England (Anglican) No No
BUTLER, Harvey Ronald St. John's 1883 18 Annie Butler (p) Office clerk 1915 Methodist Yes No Thursday, October 12, 1916 Photograph of grave-site included.
FOWLER, Frank Chamberlains, Harbour Main District 4455 18 George Fowler (p) Farmer 1918 Church of England (Anglican) No No
POWER, Martin Frances Witless Bay, Ferryland District 3331 18 John Joseph Power (o) Carpenters apprentice 1916 Roman Catholic No No
GOOBY-GOOBIE, William Old Perlican, Trinity Bay, Bay de Verde District 3393 18 John Gooby (p) Fisherman 1917 Methodist No No
MARSH, William Luther Deer Harbour, Trinity District 2083 18 Israel March (p) Fisherman 1916 Methodist Yes No Thursday, October 12, 1916
JEWER, Ford R. W. Lewisporte, Twillingate District 3399 18 Joseph Jewer (p) Lumberman 1917 Methodist No No
CHIPPETT, Harry T. Leading Tickles, Twillingate District 8238 18 Nathaniel Chippett (p) Lumberman 1917 Methodist No No
DOWNEY, James Colinet, Placentia-St. Marys District 5909 18 Bernard Downey (p) Labourer 1918 Roman Catholic No No
FREW, Mackintosh Grand Falls, Twillingate District 2246 18 William Frew (p) Civil engineer 1916 Methodist Yes No Saturday, April 14, 1917 recorded in Schedule of distribution of estate as Francis Macintosh Frew.
BUGDEN, Cyril W. Britannia, Trinity District 4065 18 Walter Bugden (p) Farmer 1917 Church of England (Anglican) No No
DARBY, George Bishop Methodist College Home, Longs Hill, St. John's 3004 18 Jessie Darby (p) Student 1916 Methodist No No
YETMAN, Alexander Water Street, Harbour Grace, Harbour Grace District 4416 18 William Yetman (p) Operator 1918 Church of England (Anglican) No No
OAKE, William Dowell Change Islands, Fogo District 1919 18 Jessie Elizabeth Oake (p) Clerk 1915 Church of England (Anglican) No Yes POW Date: 1917.
PEYTON, Stephen Barr'd Island, Fogo District 2514 18 Delia Peyton (p) Fisherman 1916 Methodist Yes No Tuesday, April 24, 1917
LEWIS, Fred James St. John's 1640 18 William James Lewis (p) Clerk 1915 Methodist No No Also contains documents relating to service # 3217, Charles V. Lewis
JANES, Charles Bull Arm, Valleyfield, Bonavista District 3983 18 Mrs. James Granter (p) Fisherman 1917 Church of England (Anglican) Yes No Friday, October 25, 1918
STACEY, William Point May, Lamaline, Burin District 4950 18 John Stacey (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
DUNPHY, Patrick 25 Burkes Square, St. John's 4447 18 Martin Dunphy (p) Labourer 1918 Roman Catholic No No Discrepancy in age. Age given on Enlistment: 18; Actual age: 17
CHAFFEY, Arthur J. Jeffreys, St. George District 3014 18 Edward Chaffey (p) Fisherman 1916 Church of England (Anglican) Yes No Monday, December 3, 1917
SIMMS, Wallace Rencontre, Fortune District 3504 18 Richard Simms (p) Lumberman 1917 Church of England (Anglican) No No
DILLON, Stephen 448 Southside Road, St. John's 4165 18 Jane Dillon (p) Labourer 1917 Roman Catholic No No Discrepancy in age. Age given on Enlistment: 18; Actual age: 17
BOBBETT, Matthew McCallum Harbour, Fortune District 3541 18 John Bobbett (p) Sailor 1917 Church of England (Anglican) Yes No Wednesday, March 13, 1918 Discrepancy in spelling of name: Bobbitt.
DAWE, Christopher Cupids, Port de Grave District 4864 18 George Dawe (p) Fisherman 1918 Methodist Yes No Friday, May 31, 1918
ROBERTS, Thomas Epworth, Burin District 3875 18 Thomas Roberts (p Fisherman 1917 Methodist Yes No Friday, October 25, 1918
WALL, Raymond Southeast Arm, New Bay, Twillingate District 4396 18 Samuel Wall (p) Fisherman 1918 Methodist No No
HAWKER, Mortimer Leopold Carbonear, Carbonear District 2292 18 Manoah Hawker (p) Clerk 1916 Church of England (Anglican) Yes No Monday, April 29, 1918