Please use the field below to search the Military Service Files. Please note that content to the database is being updated daily.

 

The goal of the database on the newly revised Newfoundland Regiment and The Great War Virtual Exhibit is to include all Regiment soldiers with their complete military service files (when available).

However scanning and uploading files is a lengthy process.  Files previously found on-line may be temporarily unavailable.  Alternately, names previously not included will become accessible.

Researchers are advised to revisit the site over the coming year to determine if the file they seek has been uploaded.  If it is not available,  please contact the Provincial Archives Reference Room for access until it is added to the website’s database

 

Name Community Service Number Age of Enlistment Next of Kin Occupation Active Date Religion Fatalitysort descending PoW Date of Death Commendations Notes
CROAKE, James 16 Haggerty Street, St. John's 2602 20 Edward Croake (p) Broom maker 1916 No No Variant spelling of name - Croke
POWER, Martin Frances Witless Bay, Ferryland District 3331 18 John Joseph Power (o) Carpenters apprentice 1916 Roman Catholic No No
SQUIRES, William Broad Cove, Bay de Verde District 6157 22 John Squires (p) Labourer 1918 Methodist No No
BROWN, David Tilton, Harbour Grace District 1319 William Brown (p) Railroad foreman 1915 Church of England (Anglican) No No PDF Discrepancy in occupation; foreman or fireman.
FLEMMING, John Spillars Cove, Trinity District 5899 19 James Flemming (p) Fisherman 1918 No No Discrepancy in name: Flemming and Fleming; attestation forms completed as Flemming.
LEWIS, Fred James St. John's 1640 18 William James Lewis (p) Clerk 1915 Methodist No No Also contains documents relating to service # 3217, Charles V. Lewis
SAMMS, Reuben Norris Point, Bonne Bay, St. Barbe District 3979 37 Phoebe Samms (s) Fisherman 1917 Roman Catholic No No
TILLER, Cecil Newtown, Bonavista District 6203 23 Edgar Tiller (p) Fisherman 1918 Methodist No No
BARNES, Lester Bell Island, St. John's East District 4560 19 Thomas Edward Barnes (p) Mechanic 1918 Methodist No No
MERCER, John Hayward Bay Roberts, Harbour Grace District 5902 25 Levi Mercer (p) Sailor 1918 Methodist No No
STEVENSON, Joseph St. John's 1802 25 Sarah Stevenson (s) Labourer 1915 Church of England (Anglican) No No
BURT, Harold Battery Road, St. John's 323 23 John Burt Labourer 1914 Methodist No No
HOPSON, Frank Herbert Grand Falls, Twillingate District 0-130 - 2915 29 Mary Rita Hopson (s) Paper maker 1916 No No PDF Hopson was attached 88th Infantry Brigade H.Q.
KEOUGH, Michael St. Josephs, Bonne Bay, St. Barbe District 5647 19 Thomas Keough (p) Fisherman 1918 Roman Catholic No No
LANE, Job Jack Lanes Bay, Labrador 1915 21 George Lane (p) Hunter 1915 Church of England (Anglican) No No
GREELEY, George Portugal Cove, St. John's East District 1573 25 Martha Greeley (p) 1915 Methodist No No
HEMION, Joseph Botwood, Twillingate District 4242 19 William Hemion (p) Teamster 1917 Methodist No No Variant spelling of name - Hemeon
PINSENT, Willis G. Brighton, Twillingate District 5525 20 Samuel Pincent (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No Variant spelling of name - Pincent
GREENE, Augustine Point Verde, Placentia-St. Marys District 3435 19 Patrick Greene (p) Fisherman 1916 Roman Catholic No No
MURPHY, John J. No information 0-274 1919 No No Attestation papers not included; not in service ledger.
JONES, Elihu M. Exploits, Twillingate District 8082 22 Herbert H. Jones (o) Lumberman 1917 Methodist No No
LEE, Ernest Fortune, Burin District 4171 18 Lizzie Faucher (o) Fisherman 1917 Methodist No No
WILLIAMS, Albert New Harbour, Trinity District 5322 20 Thomas Williams (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No
DOWNTON, Frederick T. 180 Pleasant Street, St. John's 1916 19 Mrs. Downton (p) Pattern maker 1915 Church of England (Anglican) No No
LAITE, Alfred Lewisporte, Twillingate District 8439 37 Timmer [Tamar] Laite (s) Lumberman 1917 Methodist No No
MCKAY, Isaac Robinsons, St. George District 1408 23 Helena McKay (p) Farmer 1915 Church of England (Anglican) No No
HOLLETT, George Albert Pouch Cove, St. John's East District 1841 19 Thomas Hollett (p) Farmer 1915 Methodist No No
BUGDEN, Cyril W. Britannia, Trinity District 4065 18 Walter Bugden (p) Farmer 1917 Church of England (Anglican) No No
FARRELL, Eugene S. North Bay, La Poile, Burgeo-LaPoile District 8098 23 Thomas Farrell (p) Lumberman 1917 Methodist No No
KIRBY, Stanley S. Silverdale, Twillingate District 242 (microfilmed as 0-242) 24 Evangeline Kirby (p) Sailor 1914 Methodist No No Kirby's records filed on microfilm as 0-242; his service number is 242.
TEMPLEMAN, Frederick Bonavista, Bonavista District 5883 23 Selina Templeman (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No
JERRETT, Richard Cavendish, Trinity District 1796 24 Henry Jerrett (p) Fisherman 1915 Methodist No No
SNOW, Frederick William 125 LeMarchant Road, St. John's 3810 21 Nathaniel Snow (p) Bank clerk 1917 Church of England (Anglican) No No Died in 1918, following a transfer to the Royal Flying Corps, not a fatality of war.
MCCORMACK, James 487 Southside, St. John's 2658 21 Gertrude McCormack (s) Boiler maker 1916 Roman Catholic No No
PIKE, Llewelyn 111 Duckworth Street, St. John's 4711 24 Jessie Lynch (p) Carpenter 1918 Congregationalist No No
SQUAREY, Arthur Channel, Burgeo-LaPoile District 3841 40 R.T. Squarey (p) 1917 Church of England (Anglican) No No Attestation papers not included. Transferred to Newfoundland Forestry Companies July 1917.
PARSONS, William Codroy, St. George District 4860 20 James Parsons (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
HARVEY, Ralph Moretons Harbour, Twillingate District 8270 18 Alexander Harvey (p) Lumberman 1917 Salvation Army No No
CHAYTOR, Robert Botwood, Twillingate District 8249 19 Bernard Chaytor (p) Lumberman 1917 Salvation Army No No
WHITE, Rennie Llewelyn Englee, St. Barbe District 1045 19 Selina Barnes (p) Fisherman 1915 Methodist No No
GARLAND, James W. Green Point, Fortune District 6044 23 Jeremiah Garland (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
ANDERSON, Hugh Abercrombie St. John's 0-179 - 2120 John Anderson (p) 1916 No No PDF Attestation papers not included; Includes written articles, concert programmes by the RNR band, public presentations and fund raising efforts.
YETMAN, Alexander Water Street, Harbour Grace, Harbour Grace District 4416 18 William Yetman (p) Operator 1918 Church of England (Anglican) No No
HISCOCK, George Albert Burgeo, Burgeo-LaPoile District 3409 19 George Hiscock (p) Fisherman 1917 Church of England (Anglican) No No
VIVIAN, Owen Flat Islands, Bonavista District 5150 20 Bessie Hapgood (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
HINES, Herbert Herring Neck, Twillingate District 5433 20 Robert Hines (p) Fisherman 1918 Salvation Army No No Variant spelling of name - Hynes
MANUEL, William Lower Island Cove, Bay de Verde District 4290 22 John Manuel (p) Farmer 1918 Church of England (Anglican) No No
WOODEN, George Grand Bank, Burin District 5575 22 Thomas Wooden (p) Fisherman 1918 Methodist No No
SAUNDERS, John Flat Islands, Bonavista District 5467 25 Robert Saunders (p) Fisherman 1918 Church of England (Anglican) No No
BISHOP, George L. Port de Grave, Port de Grave District 4669 19 Benjamin Bishop (p) Carpenter 1918 Church of England (Anglican) No No